Tygodniowe
Autor: Konrad Białas

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: ISM dla usług, wystąpienia członków Fed, BoE, RPP, RBA, rynek pracy z NZ/Kanady

Blok danych z USA pozostaje lekki, gdyż jeszcze nie wyznaczono terminów dla większości zaległych przez government shutdown publikacji.  Konsensus dla indeksu ISM dla usług (wt) zakłada lekki spadek wskaźnika, co będzie spójne z innymi sygnałami wyhamowania ożywienia. Mocniejsze tąpnięcie będzie dowodem, że government shutdown silniej zaciążył na nastrojach przedsiębiorców i w kolejnych miesiącach może osłabić aktywność biznesu i popyt inwestycyjny. Dane o zamówieniach przemysłowych (pon) i bilans handlowy (śr) będą zaległymi odczytami za listopad, co umniejsza ich wartość dla rynków, ale będą elementami układanki dla oceny PKB za cały czwarty kwartał. W ciągu tygodnia nie będzie brakować wystąpień przedstawicieli Fed (Kashkari, Mester, Quarles, Powell, Clarida, Bullard), którzy mogą rzucić więcej światła na ostatni zwrot w nastawieniu banku. Ryzyka dla USD przeważają tu po negatywnej stronie.

Zanosi się na spokojny tydzień po stronie danych z Eurolandu. PMI dla usług (wt) jest tylko rewizją, a sprzedaż detaliczna za grudzień to drugorzędna publikacja. Większa uwaga może dotyczyć danych z przemysłu Niemiec (śr, czw), gdzie po fatalnych odczytach z listopada grudzień ma przynieść odbicie. To powinno częściowo osłabić obawy w odniesieniu do najważniejszej gospodarki bloku, choć nie sądzimy, aby dla EUR miałby to być istotny impuls do wzrostów. EUR/USD jest przede wszystkim barometrem apetytu na ryzyko i sentymentu wobec USD. Zatem im lepsze nastroje na rynkach, tym silniejsze bodźce do wzrostów. Bez tego kurs powinien kontynuować trend boczny.

W Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach nieco osłabły emocje wokół negocjacji brexitu, ale cały czas pozostajemy z ryzykiem, że temat wróci jeszcze przed głosowaniem w parlamencie 13 lutego. Wpierw jednak premier May musi wynegocjować z UE zmiany w procedurze backstopu, na co na razie szanse są nikłe, co będzie ciążyć na GBP. Indeksy PMI (pon, wt) będą potwierdzać niepewność wśród firm i działania przygotowawcze na wypadek chaotycznego rozwodu z UE. W czwartek mamy decyzję Banku Anglii i prezentację Raportu Inflacyjnego. Niepewność wokół brexitu pozostaje kluczowym czynnikiem wiążącym ręce decydentom, mimo że wysoka dynamika płac i inflacja powyżej celu przemawiają za zacieśnianiem polityki. Jeśli bank pokaże wzrost obaw o gospodarkę w obliczu brexitu, rynek odczyta to gołębio.

W Polsce mamy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (wt-śr), gdzie z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy konfirmację, że Rada pozostaje na autopilocie i nie rozważa zmiany stóp procentowych nawet do końca tej kadencji w 2022 (jeśli wierzyć słowom prezesa Glapińskiego). Ostatnia seria słabszych danych inflacyjnych, z przemysłu i rynku pracy osłabia argumenty jastrzębi, jednak solidny wzrost PKB blokuje gołębi. Bierność RPP jest dobrze znana inwestorom i nie powinniśmy obserwować ożywienia rynku złotego w okolicach konferencji prasowej.

W Chinach cały tydzień trwają obchody Noego Roku Księżycowego i tamtejsze rynki będą zamknięte, zabierając nam jeden z ważniejszych drogowskazów sentymentu (Shanghai Composite, CNY). To m.in. także ograniczy zmienność JPY w nocy i korelacje kursu z tokijską giełdą. Kruchy sentyment rynkowy i słabość rentowności długu USA po gołębim Fed premiują osuwanie się USD/JPY na miesięczne minima.

W Australii kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie RBA (wt) oraz wystąpienie prezesa banku Lowe’a (śr). Nie oczekujemy zmiany stopy procentowej, jednak od ostatniego posiedzenia w grudniu doszło do istotnych zmian czynników lokalnych i globalnych: rozczarowujący PKB, słabość rynku nieruchomości, osłabienie ożywienia Chin. W komunikacie bank powinien zaznaczyć wzrost negatywnych ryzyk dla prognoz, ale wątpimy, aby bank wyraźnie złagodził nastawienie i usunął z komunikatu fragment, że „następny ruch na stopach będzie w górę”. Rynek ustawia się na gołębi wydźwięk i skrzętnie wykorzystuje każde górki do sprzedaży AUD, więc zrównoważony komunikat może być katalizatorem do uciekania z krótkich pozycji. Z Nowej Zelandii otrzymamy raport z rynku pracy za IV kw. (śr), gdzie istotne będzie, czy presja płacowa się nasila i daje podstawy do oczekiwań wyższej inflacji. Poza tym NZD pozostanie zakładnikiem globalnego sentymentu.

Z Kanady otrzymamy dane o pozwoleniach na budowę domów (śr) i raport z rynku pracy (pt), przy czym ten drugi odczyt będzie ważniejszy. Rynek będzie oczekiwał pogorszenia w danych na przełomie roku z powodu negatywnego wpływu załamania cen ropy naftowej, zatem większa reakcja może być na pozytywne niespodzianki. Mimo że Bank Kanady zakomunikował, że przez kilka miesięcy ma zamiar przyglądać się danym, to jeśli jednak już teraz pojawią się oznaki stabilizacji/poprawy, rynek może zacząć wyceniać szybszy powrót BoC do zacieśniania polityki. To byłby solidny impuls dla CAD, który w naszej ocenie pozostaje niedowartościowany.  

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/