Tygodniowe
Autor: Konrad Białas

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: NFP, ISM dla usług, finalne PMI z Europy, Sentix, BoE, Norges Bank, RBA, rynek pracy z Kanady

W USA głównym wydarzeniem będzie raport z rynku pracy (pt) będący podsumowaniem serii wielomilionowych napływów osób składających wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Konsensus zakłada spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 22 mln i skok stopy bezrobocia do 16,3 proc. z 4,4 proc. w marcu. Kwiecień powinien być szokowym miesiącem, ale odwrót trendu będzie powolny i silnie zależy od tempa odmrażania gospodarki. Na razie raport NFP będzie tylko dowodem skali problemu, która jednak jest już zdyskontowana. Jeśli perspektywy otwierania gospodarki będą pomyślne, rajd ryzyka będzie szkodził dolarowi wskutek odpływu kapitału z bezpiecznej przystani.

W strefie euro zapowiada się raczej cichy tydzień z finalnymi szacunkami PMI (pon, śr) oraz indeksem nastrojów konsumentów Sentix (pon). Ten ostatni powinien odbijać z rekordowych minimów przy oznakach poluzowania lockdownu w gospodarkach bloku. W ostatnim czasie zachowaniu EUR bliżej do miana waluty ryzykownej niż bezpiecznej przystani. Spodziewamy się utrzymania pozytywnej korelacji z nastrojami rynkowymi.

W ostatnich tygodniach Bank Anglii ściął główną stopę procentową do 0,1 proc. oraz ustanowił program QE o wartości 200 mld GBP. Rynek finansowy się ustabilizował, wartość GBP też. Perspektywy gospodarki w obliczu pandemii są niepewne, ale BoE powinien zadeklarować gotowość do wsparcia, jeśli zajdzie taka konieczność. Niewykluczone jednak, że BoE nie będzie zwlekał i już w przyszłym tygodni przystąpi do rozszerzenia QE. Standardowy przekaz będzie neutralny dla funta.

Po dwóch nadzwyczajnych cięcia stopy procentowej do 0,25 proc. nie spodziewamy się, aby na majowym posiedzeniu (czw) Norges Bank miał zamiar modyfikować politykę pieniężną. Bank przedstawi nowe prognozy gospodarcze, w których interesującym będzie, czy bank zakłada dalsze obniżki stóp procentowych. Oczekiwalibyśmy się płaskiej projekcji dla reszty 2020 r. i 2021 r., a na konferencji prasowej prezes Olsen może zaznaczyć, że bank nie widzi efektywności w dalszych cięciach. NOK może skorzystać na usunięciu ryzyka obniżki stopy procentowej.

W Polsce indeks PMI dla przemysłu (pon) spadnie naszym zdaniem do 34,6 pkt (konsensus: 34,7) w konsekwencji wstrzymania aktywności firm w kraju i załamaniu zamówień eksportowych. Podobnie jednak jak w przypadku wskaźników z Europy i USA tąpnięcie PMI jest już zdyskontowane i nie spodziewamy się istotnego wpływu na PLN. Brak wyraźnej reakcji złotego na poprawę apetytu na ryzyko na rynkach zewnętrznych sugeruje, że polska waluta nie jest obecnie na radarach inwestorów. To z jednej strony ogranicza potencjał aprecjacyjny, ale z drugiej brak napływu gorącego kapitału ogranicza skalę osłabienia w przypadkach pogorszenia nastrojów.

Święta narodowe w Japonii (pon-śr) i Chinach (pon-wt) spowodują, że w pierwszej części tygodnia z Azji otrzymamy mniej wskazówek o nastrojach. Indeks Caixin PMI dla chińskiego sektora usługowego (czw) powinien pokazać odbicie w stronę 50 pkt. świadczące o stabilizacji sytuacji firm usługowych.

W Australii bank centralny zdaje się ukontentowany z implementacji programu kontroli krzywej rentowności, stąd nie spodziewamy się zmian w nastawieniu banku po majowym posiedzeniu (wt). Pozwolenia na budowę domów (pon) pokażą załamanie aktywności na rynku nieruchomości, ale sprzedaż detaliczna będzie podbita przez szturm na sklepy w celu gromadzenia zapasów. W AUD widzimy głównego beneficjenta rajdu ryzyka na FX. W Nowej Zelandii raport z rynku pracy (śr) będzie zagregowany kwartalnie, ale i tak spodziewany jest wzrost stopy bezrobocia z 4 proc. do 4,5 proc. Nie sądzimy, aby dane wpłynęły na kiwi, który będzie podlegać pod nastroje globalne.

W Kanadzie główna uwaga będzie na raporcie z rynku pracy (pt). Już dane za marzec wskazały na gigantyczny sadek zatrudnienia o 1 mln osób i po kwietniu należy spodziewać się dalszego pogłębienia bezrobocia do 15-20 proc. (z 7,8 proc. w marcu). Szok gospodarczy jest zdyskontowany i teraz liczy się szybkość wyjścia z kryzysu. Pod tym kątem podtrzymanie apetytu na ryzyko na rynkach może być istotniejszym czynnikiem dla trendów na CAD.  

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/