Specjalne
Źródło: TMS Brokers

Co warto wiedzieć przed włoskim referendum

Celem referendum jest ustabilizowanie włoskiego rządu, który od czasu zakończenia II Wojny Światowej zmieniał się 65 razy. Obecny stan rzeczy i nieefektywność sprawowania władzy ustawodawczej nie pozwala włoskiej gospodarce podźwignąć się po kryzysie finansowym z roku 2009. Powodem tego jest równoważność dwóch izb parlamentu - senatu i izby deputowanych. Taki model został ustalony, aby nie dopuścić w przyszłości do przejęcia władzy przez dyktatora, jednak w praktyce okazał się on kontrproduktywnym.   

Co jeżeli…

Wygra referendalne „Tak”:

Jest to zdecydowanie scenariusz preferowany przez rynki finansowe. Wygrana obozu Renziego będzie równoznaczna z zachowaniem stabilności politycznej, poprawieniem perspektyw gospodarczych i co za tym idzie, umocnieniem euro.  

Wygra referendalne „Nie”:

Negatywnym scenariuszem dla rynków finansowych i dla euro jest niewątpliwie odrzucenie proponowanych w referendum zmian. Konsekwencje tej decyzji mogą się różnić w zależności od dalszego rozwoju sytuacji. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć Państwu możliwe konsekwencje wynikające z tego scenariusza.

Banki

Po referendalnym „Nie” we Włoszech zapanuje okres niepewności politycznej. Najprawdopodobniej obojętnymi na to nie pozostaną agencje ratingowe i dojdzie do ścięcia ratingu Włoch. Pod wielkim znakiem zapytania postawi to kontynuację programu QE, który z zasady nie obejmuje papierów spekulacyjnych, jakimi staną się włoskie obligacje. Dodatkowo spowoduje to wzrost rentowności rządowego długu, co z kolei może przelać szalę goryczy włoskich banków. Niedokapitalizowany i dźwigający na swoich barkach duży odsetek nierentownych pożyczek system bankowy ma problem z gromadzeniem kapitału. Częściowo odpowiadają za to wyżej wspomniane nierentowne pożyczki, a sytuację pogarsza środowisko niskich stóp procentowych, które daje małe pole do manewru. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego po ścięciu ratingu może nałożyć bufory kapitałowe na banki znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, co pośle notowania ich akcji do piekła.

Ryzyko eurosceptycznego domina

Referendum budzi uzasadnione obawy w związku z dojściem do władzy populistów. Wielu inwestorów upatruje w tym kolejny element populistycznego domina, które zostało zapoczątkowane przez brytyjskie referendum i kontynuowane przez wygraną Trumpa. Narastanie tendencji eurosceptycznych w Europie jest obserwowalne od dawna i skutkowało między innymi wyżej wymienionym Brexitem. O ile tutaj ciężko jest przewidywać równie drastyczne skutki, o tyle dojście do władzy populistów może być tożsame z osłabieniem perspektyw gospodarczych, o co politycy będą mogli obwinić fakt przyjęcia euro, wielce złą Unię Europejską i jej restrykcje dotyczące deficytu budżetowego.  Najgorszy scenariusz zakłada dojście do władzy ugrupowań eurosceptycznych, co jest jednocześnie najlepszym scenariuszem dla Marine Le Pen, która może być kolejnym elementem eurosceptycznego domina.   

Stagnacja gospodarcza

Po kryzysie finansowym z 2009 roku, gospodarka Włoch nie może osiągnąć dawnej świetności. Spadki produktu krajowego brutto osiągnęły 8 proc. a powrót do dawnej świetności wydaje się długą i żmudną drogą. W ostatnim czasie obserwowalne jest odbicie krajowego produktu, jednak niepewność polityczna następująca po referendum może skuteczne wstrzymać wszelkie inwestycje, a co za tym idzie, odnowienie gospodarcze. 

Jak kształtują się sondaże

Większość sondaży wskazuje na znaczną przewagę obozu opowiadającego się za referendalnym „NIE”. Z puli 41 sondaży przeprowadzonych na początku października, tylko 2 poinformowały o przewadze obozu Renziego (co oznacza spadek poparcia patrząc na poparcie dla 6 x „TAK” z 19 z września). Dużą zagadką pozostaje odsetek ludzi niezdecydowanych – 24 proc. nie wie na którą opcje głosować, natomiast 10-15 proc. respondentów nie wie jeszcze czy w ogóle zagłosuje. Dla porównania, przed brytyjskim referendum tylko 10-11 proc. było niezdecydowanych. Obecne wskazania pokazują, że zwolennicy referendalnego "TAK" stanowią coraz większy odsetek.

Dominują głosy za odrzuceniem

Ostatnie badania publiczne wskazują, że 47 proc. respondentów nie wie nic (14 proc.), lub też wyłącznie „coś słyszało” (33 proc.). Tak duży odsetek ludzi, którzy są niedoinformowani o celu i sensie referendum sugeruje, że większość z niezdecydowanych opowie się za odrzuceniem zmian i zachowaniem status quo. Z drugiej strony zmniejszenie wydatków na diety polityków i wyszczuplenie organów ustawodawczych należą do głównych postulatów populistów, co może przeciągnąć część głosujących na stronę Renziego.

Ostateczne wyniki

Włoskie lokale wyborcze będą otwarte od godziny 07:00 do 23:00. Finalnego komunikatu należy się spodziewać wczesnym rankiem 5 grudnia. Godzina publikacji będzie silnie zależała od rozkładu głosów. Występowanie większej skośności w wynikach przełoży się na szybsze poinformowanie opinii publicznej o referendalnym "TAK" lub referendalnym "NIE".

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/