Specjalne
Autor: Bartosz Sawicki

Brytyjskie wybory - same znaki zapytania

Na kilkadziesiąt godzin przed zakończeniem głosowania jedno można powiedzieć bez wątpliwości: wyniki osiągnięte przez Partię Pracy i Partię Konserwatywną będą bardzo zbliżone i obsada pojedynczych miejsc w 650 – osobowym parlamencie zaważy, czyj program polityczny zostanie zrealizowany. Średnia z 10 ostatnich ważnych badań opinii wskazuje, że oba główne ugrupowania mogą liczyć na około 33- proc. poparcie.

Przebieg głosowania

Lokale wyborcze w każdym z 650 jednomandatowych okręgów zostaną otwarte o 7:00 czasu lokalnego a zamknięte o 22:00. Wtedy też rozpocznie się liczenie głosów. Zaraz po zakończeniu głosowania zostanie opublikowane exit polls sporządzane wspólnymi siłami przez trzy wiodące kanały telewizyjne. Próba objęta badaniem uważana jest za na tyle szeroką, by być wierniejszym niż innych krajach odzwierciedleniem faktycznych rezultatów. Dla przykładu: w poprzednich wyborach finalny podział miejsc odbiegał o 2-3 mandaty. Należy jednak zastrzec, że obecnie scena polityczna jest zdecydowanie mocniej podzielona, co może znacząco obniżyć prognostyczną wartość exit polls.

Dane z pierwszych okręgów poznamy zapewne jeszcze przed północą czasu londyńskiego, ale na wyniki z około 90 proc. okręgów trzeba będzie poczekać do wczesnych godzin porannych. Jeśli potwierdzą się wskazania sondaży nawet do tego czasu możemy nie poznać zwycięzcy. Wraz z napływaniem danych będzie można jednak wykluczać kolejne scenariusze. Szybko zostanie zweryfikowana teza o samodzielnym rządzeniu przez jedną z dwóch największych partii. Obecnie prawdopodobieństwo takiego rezultatu wyborów nie przekracza 10 proc.

Wyborcza arytmetyka

Sondaże wskazują na kurczące się poparcie dla Partii Pracy i pozytywny trend w przedwyborczych notowaniach konserwatystów. Na klika dni przed wyborami obie partie cieszą się około 33 – proc. poparciem. Jeszcze kilka lat temu łącznie zagłosowałoby na nie blisko 85 proc. obywateli. Spadek notowań głównych partii, wiąże się ze wzrostem popularności Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, na którą oddać głos zamierza około 15 proc. ankietowanych. Ofiarą fragmentacji sceny politycznej są zepchnięci na czwartą pozycję Liberalni Demokraci. W Szkocji bardzo silną pozycję ma Szkocka Partia Narodowa ciesząca się niemal 50 – proc. poparciem.

Poparcie dla wiodących partii politycznych Źródło: YouGov

Pamiętać należy, że w brytyjskim systemie politycznym liczba sympatyków w całym kraju może znacznie odbiegać od ilości miejsc w Parlamencie, które zdobędą poszczególne ugrupowania. Przekładając średnie wyniki aktualnych sondaży można szacować następujący rozkład miejsc w Parlamencie:

  • 280 – Partia Konserwatywna
  • 270 – Partia Pracy
  • 50 – Szkocka Partia Narodowa
  • 25 – Liberalni Demokraci
  • 8 - Demokratyczna Partia Unionistyczna (Irlandia Płn.)

Przypuszczalny skład parlamentu Źródło: YouGov

Z szacunków tych wynika, że żadne z ugrupowań nie uzyska parlamentarnej większości. Co więcej jej zbudowanie może okazać  się niemożliwe bez udziału Szkockiej Partii Narodowej. Tymczasem Laburzyści dystansują się od możliwości współrządzenia z SNP. Partia nie posiada również zdolności koalicyjnej z konserwatystami. Jej bardzo wysokie notowania cieszą torysów, którzy historycznie w Szkocji musieli uznawać dominację laburzystów.

W obliczu zagmatwanej sytuacji na scenie politycznej bardzo prawdopodobny jest rząd mniejszościowy. Normalnie taki rozwój wypadków byłby postrzegany przez inwestorów jako mało optymalny z punktu widzenia stabilności, ale tym razem może być inaczej. W końcu zmniejszyłoby to szanse na uzyskanie poparcia dla najbardziej kontrowersyjnych punktów programów obu partii.

Partia Konserwatywna nawet zdobywając najwyższą liczbę miejsc może nie dysponować większością głosów nawet wchodząc w koalicję z Liberalnymi Demokratami oraz Demokratyczną Partią Unionistyczną. Oba wspomniane ugrupowania cechuje zdolność współrządzenia zarówno z Partią Pracy, jak i Konserwatystami. Skomplikowany układ sił dobitnie potwierdza fakt, że nawet trójpartyjne porozumienia mogą nie gwarantować większości. Scenariusz uformowania rządu przez konserwatystów może być nieco bardziej prawdopodobny niż sugerują to sondaże, ponieważ w jednomandatowym systemie wyborczym zwolennicy Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa mogą ostatecznie oddać swoje głosy na Partię Konserwatywną.

Z drugiej strony mimo prawdopodobnego zwycięstwa należy pamiętać, że torysów cechuje mniejsza zdolność do tworzenia koalicji. Bardzo głębokie podziały pomiędzy potencjalnymi partnerami do współrządzenia również mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. W rezultacie nie można wykluczyć powstania bloku „antykonserwatywnego” złożonego z kliku ugrupowań w tym SNP.

W tym kontekście ciekawie prezentuje się stanowisko Liberalnych Demokratów. Historycznie i programowo ugrupowaniu bliżej jest do Partii Pracy. Jej liderzy stwierdzili jednak, że w pierwszej kolejności podejmą rozmowy ze zwycięskim ugrupowaniem, czyli najprawdopodobniej Partią Konserwatywną, a przeszkodą w osiągnięciu porozumienia nie będzie nawet kwestia referendum.

Jako ciekawostkę należy odnotować, że od przeszło czterdziestu lat ani razu premierem Wielkiej Brytanii nie został lider ugrupowania, które przegrało w północno londyńskim okręgu Enfield North. Jeśli ta prawidłowość miałaby zostać podtrzymana, to na czele rządu stanie Ed Miliband.

Funt a wybory

Historycznie funt szterling osłabiał się do amerykańskiego dolara w okresie bezpośrednio po wyborach. Wydaje się, że podobnie może być i tym razem, ponieważ rynki finansowe w niedostatecznym stopniu uwzględniają ryzyko polityczne i wyceniają zbyt małą zmienność. Taką ocenę wspiera fakt, że negocjacje pomiędzy poszczególnymi partiami mogą okazać się czasochłonne. Wystąpienie Królowej formalnie uprawomocniające rząd zostało wstępnie zaplanowane na 27 maja, ale w razie potrzeby może ono zostać przesunięte. W 2010 roku formowanie gabinetu trwało mniej niż tydzień, tym razem proces ten może trwać znacznie dłużej. W rezultacie rośnie ryzyko powstanie luk cenowych w poniedziałki 11 i przede wszystkim 18 maja. Nasze prognozy walutowe zakładają, że kurs GBP/USD w miesiąc obniży się do 1,49, co oznacza około 2,5 – proc. spadek w stosunku do obecnych poziomów kursu. W przypadku kursu GBP/PLN oczekujemy kilkugroszowego wzrostu w kierunku 5,50. Złoty będzie bardzo wrażliwy na bliskie zacieśnienie polityki monetarnej w USA i nastąpi korekta jego ostatniego umocnienia względem głównych walut.

Różnice programowe ważne w dłuższym terminie

Rząd z wiodącą rolą Partii Pracy ogranicza niemal do zera ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed 2020 rokiem. Jednocześnie pod rządami laburzystów tempo sanacji finansów publicznych prawdopodobnie uległo by osłabieniu. Zmieniłyby się również środki, którymi miałby być równoważony budżet. Zapowiadane jest zwiększenie obciążeń podatkowych dla najbogatszych Brytyjczyków i zmiany w podatkach od nieruchomości. Wprowadzone zostałyby również znaczne modyfikacje regulacji dotyczących rynku pracy. Reformy te można podsumować jako niesprzyjające przedsiębiorcom i niosące większe ryzyko pogorszenia sytuacji finansów publicznych. Dopiero w dalszej perspektywie wyższe nakłady na wydatki rządowe wsparłyby sektor prywatny. Luźniejsza polityka fiskalna i zwiększenie potrzeb pożyczkowych to czynnik, który może wywołać konieczność wcześniejszego podwyższenia kosztu pieniądza przez Bank Anglii. Rządy laburzystów byłyby mniej korzystne dla koniunktury na londyńskiej giełdzie, ale w średnim terminie wsparłyby funta szterlinga poprzez kanał stóp procentowych. Wiele zależeć będzie przede wszystkim od tego jak zmiana u władzy przełoży się na kondycję finansów publicznych.

Z kolei Partia Konserwatywna zamierza przyśpieszyć ograniczanie wydatków budżetowych tak by osiągnąć nadwyżkę pod koniec kadencji bez potrzeby podnoszenia podatków. Zagrożeniem w scenariuszu koalicji z antyeuropejską Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa jest dążenie do szybkiego przeprowadzenia referendum, co zwiększyłoby premię za ryzyko na rynkach finansowych.  Wypada jednak zaznaczyć spadające poparcie dla tendencji antywspólnotowych w ostatnich badaniach opinii publicznej. Koalicja z Liberalnymi Demokratami wiązałaby się mniej restrykcyjnym cięciem wydatków i mniejszym dążeniem do wyjścia z Unii Europejskiej. Wydaje się ona być najbardziej pozytywnym dla londyńskiego rynku akcji funta scenariuszem.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/