Specjalne
Autor: Bartosz Sawicki

10 wykresów opisujących sektor bankowy Włoch

Siedziba główna Monte Dei Paschi di Siena Źródło:Monte dei Paschi di Siena

Zaczynamy od kilku wykresów obrazujących skalę,przebieg i rezultaty tendencji.Następnie przechodzimy do grafik prezentujących powody słabości włsokich instytucji finansowych. Na koniec całe zjawisko umiejscawiamy w szerszym kontekście makroekonomicznym.

 

Wykres I: ceny akcji runęły

Od początku roku włoskie banki zostały przecenione o kilkadziesiąt procent – przeciętnie kursy akcji spadły 63 proc. Najsłabszy obok Banco Popolare jest najstarszy bank na świecie, Monte dei Paschi di Siena, którego walory przeceniono o niemal 80 proc., i który odgrywa kluczową rolę w ostatniej fali przecen. „Najlepiej” radzące sobie Intesa Sanpaolo oraz Mediobanca starciły w tym roku blisko połowę. Dla porównania: akcje europejskich banków przeceniono o jedną trzecią a amerykańskich instytucji o kilkanaście procent.

 

Wykres II: wycena rynkowa poniżej jednej trzeciej wartości księgowej

W rezultacie mocnych spadków Monte dei Paschi di Siena jest wyceniana na giełdzie Mediolanie na poziomie zaledwie 9 proc. wartości księgowej! Niewiele lepiej jest w przypadku innych wiodących instytucji. Wartości wskaźnika cena/wartość księgowa dla Unicredit,  Banca Popolare czy UBI to odpowiednio: 0,24, 0,15 czy 0,26.  Średnia dla ośmiu najważniejszych włoskich banków to 0,31. Dla porównania: banki tworzące bankowy indeks Stoxx 600 z pozostałych krajów strefy euro charakteryzowane są przez wskaźnik na poziomie 0,79 a główne amerykańskie banki maja C/WK 1,43.

 

Wykres III: stawki CDS - w górę, ale bez paniki

Potężnej wyprzedaży akcji towarzyszy wzrost kosztu zabezpieczenia się przed niewypłacalnością banków, który oddają stawki CSD. Warto jednak zwrócić uwagę, że plasują się one zdecydowanie poniżej wartości notowanych w kulminacyjnej fazie kryzysu zadłużeniowego.

 

Wykres IV: jakość portfela kredytów powodem wyprzedaży

Źródło słabości włoskich banków to bardzo wysoki odsetek nieobsługiwanych kredytów (NPL, nonperforming loans), który według metodologii ECB przekracza 16,6 proc. wartości udzielonych pożyczek. Zgodnie ze statystykami Banku Światowego jest bliski 18 proc. Dodajmy, że pogorszenie jakości portfela kredytów odegrało się przede wszystkim w latach 2013 – 2014. Skala problemu jest w przypadku Włoch gigantyczna, ponieważ nieobsługiwane kredyty to łącznie prawie 200 mld euro. Aż 46 mld skupione jest w bilansie najdłużej nieprzerwanie działającego banku na świecie – Monte dei Paschi di Siena. To właśnie doniesienia związane z tą instytucją, której historia sięga XV wieku, wywołały ostatnią falę  wyprzedaży akcji włoskich banków. ECB zalecił bowiem do końca 2018 roku ograniczenie w bilansie nieobsługiwanych kredytów o około 30 proc. Trudno zakładać, że jest to realne. Włoski sektor bankowy cechuje niska adekwatność kapitałowa: pod tym kątem w strefie euro gorzej wypada tylko Łotwa i Portugalia.

 

Wykres V: niska ściągalność potęguje problemy

Dodatkowo wierzytelności bankowe charakteryzuje niska ściągalność: udaje się odzyskać niewiele ponad 63 centy z jednego euro. W państwach PIIGS sytuacja wygląda gorzej jedynie w Grecji, dla gospodarek „rdzenia” strefy euro wskaźnik plasuje się w przedziale od 77 centów (Francja) do 90 centów (Finlandia).

 

Wykres VI: brak zdolności do generowania zysków

Jedną z emanacji tych słabości jest bardzo niska rentowność włoskich instytucji finansowych. Powoduje ona, że banki nie są w stanie poradzić sobie ze złymi  aktywami w swoich bilansach i nie są atrakcyjnym obiektem inwestycji. Brak zdolności do generowania zysków oddaje wskaźnik ROE, czyli rentowność kapitału własnego. Dla ośmiu największych włoskich banków wynosi on średnio rzecz ujmując 2,9 proc. Dla europejskich: 4,5 proc. a dla amerykańskich: 8,25 proc.

 

Wykres VII: silny spadek oprocentowania

Polityka niskich i ujemnych stóp procentowych prowadzona przez ECB mocno uderza w marżę odsetkową banków na Starym Kontynencie. Okazuje się, że słabe, włoskie banki na tym  polu są najmocniej dotknięte. Statystyki Europejskiego Banku Centralnego pokazują, że oprocentowanie kredytów udzielanych przedsiębiorstwom spoza branży finansowej w ostatnich dwóch latach obniżyło się o 25 pb we Francji, 40 pb w Niemczech, 84 pb w Hiszpanii i aż 110 pb we Włoszech. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że punkt zwrotny został już osiągnięty i portfel nowych kredytów powinien w kolejnych kwartałach cechować się rosnącą marżowością.

 

Wykres VIII: ogromna słabość popytu na kredyt

 Bardzo silnemu relatywnemu spadkowi oprocentowania i marż towarzyszy ogromna słabość popytu na kredyt do sfery realnej. Roczna dynamika pożyczek dla firm spoza sektora finansowego od dłuższego czasu (kilkunastu miesięcy) jest ujemna. W tym samym czasie analogiczny wskaźnik dla całego Eurolandu notuje wartości dodatnie a dynamika jest na wyraźniej trajektorii wzrostowej.

 

Wykres IX: zapaść gospodarcza idzie w parze ze słabością banków

Problemy włoskich banków należy też wiązać z silnym załamaniem gospodarczym po ostatnim globalnym kryzysie oraz europejskim kryzysie zadłużeniowym. W latach 2008 – 2014 realny produkt krajowy brutto Włoch skurczył się o prawie 9,5 proc. Zapaść gospodarcza szła zatem w parze z pogłębiającymi się problemami sektora bankowego – występują tu silne sprzężenia zwrotne.

 

Wykres X: brexit gwoździem do trumny?

Wskaźniki PMI sugerują, że już przed decyzją Brytyjczyków o brexicie koniunktura uległa wyraźnemu pogorszeniu – indeks dla usług w jednym z miesięcy tego roku przybrał nawet wartość poniżej granicznych 50 punktów. Dlatego też duża doza niepewności dotyczącej wpływu brexitu na koniunkturę w strefie euro musi rodzić obawy, że już teraz anemiczny wzrost gospodarczy dodatkowo wytraci impet. To jeden z czynników powodujących, że fala obaw o perspektywy włoskich instytucji finansowych uległa ostatnio nasileniu i tak naprawdę konieczne jest dokapitalizowanie sektora.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/