Specjalne
Autor: Bartosz Sawicki

10 pytań i odpowiedzi przed brytyjskim referendum

W naszym Raporcie Specjalnym odpowiadamy na 10 najważniejszych pytań przed brytyjskim referendum:

  • Jaki wpływ ma groźba brexitu na funta?
  • Jakie są najnowsze wskazania sondaży?
  • Jak przebiegać będzie głosowanie?
  • Czy publikowane są exit polls?
  • Kiedy poznamy oficjalne wyniki?
  • Na które okręgi zwrócić uwagę?
  • Czy frekwencja jest ważna?
  • Jak rynek zareaguje na BREMAIN?
  • Która waluta najmocniej zyskiwać będzie w przypadku BREXITU?
  • Co ze złotem i innymi surowcami?

Jaki wpływ ma groźba brexitu na funta?

Od początku roku widmo brexitu wywiera silną presję na funta szterlinga, który w tym okresie jest najsłabszą z głównych walut. GBP tracił w tym czasie do pozostałych walut poza dolarem. Jednak straty zostały odrobione „rzutem na taśmę”  za sprawą imponującego rajdu z początku tego tygodnia. Przypomnijmy, że GBP/USD wzrósł w poniedziałek najmocniej od 2008 roku, gdy rynki były rozchwiane w kulminacyjnej fazie globalnego kryzysu finansowego.

Od ogłoszenia daty referendum, czyli od końcówki notowania brytyjskiej waluty są bardzo zmienne i przebiegają pod dyktando dynamicznie ewoluującej ocenie prawdopodobieństwa zmaterializowania się czarnego scenariusza.

Pomimo, że funt gwałtownie odrobił w ostatnim czasie znaczną część start, a ubiegłotygodniowa panika ustąpiła miejsce zdecydowanie lepszym nastrojom, to premia za ryzyko nadal jest znaczna. Potwierdza to spojrzenie na rynek opcji walutowych, których implikowane zmienności nadal utrzymują się na historycznie wysokim pułapie. Odwołanie się do tej miary premii za ryzyko pozwala również bezsprzecznie stwierdzić, że żadne z ważnych wydarzeń politycznych z ubiegłych lat nie może równać się rangą z referendum 23 czerwca.

Jakie są najnowsze wskazania sondaży?

Najbardziej aktualne badania opinii sugerują minimalną przewagę zwolenników członkostwa w UE. Mowa o sondażu przeprowadzanym na przez IG/Survation, którego wynik to 45 do 44 proc. Również publikowane w późny poniedziałkowy wieczór badanie ORB/Telegraph wskazało na przewagę zwolenników pozostania w Unii (53 proc.), z kolei YouGov sugeruje przewagę obozu brexitu 44 do 42 proc.

W najnowszej historii sceny politycznej Wielkiej Brytanii sondaże wielokrotnie zawodziły, przede wszystkim przed wyborami parlamentarnymi z ubiegłej wiosny. Bazując na wynikach badań należało bardzo małe prawdopodobieństwo przypisywać scenariuszowi, w którym Partia Konserwatywna byłaby w stanie utworzyć stabilną koalicję. Exit polls potwierdzone przez pierwsze wyniki cząstkowe pokazały natomiast, że Torysi będą rządzić i to samodzielnie.

Dlatego też naszym zdaniem warto odnieść się do miar agregujących najbardziej aktualne sondaże – wskazują one na remis 50 do 50 proc.Są mniej zmienne niż pojedyncze badania, z których nie wyłania się jednoznaczny obraz. Ukazują one także jak mocno podzielona jest w tej kwestii brytyjska opinia społeczna.

Poparcie dla pozostania w Unii Europejskiej od początku roku zawiera się w przedziale 47 – 55 proc. Dodajmy, że sondaże internetowe mają tendencję do zawyżania poparcia dla zwolenników opuszczenia Wspólnoty względem badań przeprowadzanych tradycyjną metodą telefoniczną

Alternatywną metodą szacowania prawdopodobieństwa brexitu jest odwołanie się do stawek bukmacherów, które przez większość trwania kampanii nie sugerowały by szanse na taki scenariusz przekraczały 35 proc. Właściwie tylko w ubiegłym tygodniu bardzo dynamicznie wzrosły do około 45 proc. by równie szybko spaść do około 25 proc. obecnie.

Jak przebiegać będzie głosowanie?

Brytyjczycy do urn będą mogli pójść o godzinie 7:00 czasu lokalnego a głosowanie zakończy się o 22:00. W tym czasie nie można prowadzić kampanii referendalnej ani publikować żadnych wyników exit polls. Możliwe jest jednak publikowanie rezultatów wcześniej przeprowadzonych badań opinii publicznej, np. w porannej prasie.

Czy publikowane są exit polls?

Kilka instytucji zajmujących się badaniem opinii publicznej zapowiedziało, że tuż po zakończeniu głosowania, czyli o 23:00 zaprezentuje wyniki badania tego typu. Jedną z nich jest YouGov, czyli firma która zdołała trafnie estymować wynik szkockiego referendum w sprawie niepodległości.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki?

W Wielkiej Brytanii wyniki głosowań napływają stopniowo z poszczególnych okręgów. Pierwsze powinny być znane około 1:30 polskiego czasu, około 3:00 publikacja wyników powinna nabrać tempa. Dane z około 40 proc. okręgów prawdopodobnie będą znane do 4:00. Mniej więcej o 5:00 polskiego czasu dane zaczną napływać lawinowo. W rezultacie można założyć, że do 06:00 podliczonych zostanie 90 proc. danych.

Na które okręgi zwrócić uwagę?

Podział pomiędzy zwolennikami obu frakcji jest wielopłaszczyznowy, można przyjąć wiele kluczy: społeczny, wiekowy, kulturowy, materialny, ale także geograficzny.  Eurosceptyczna jest Walia i mieszkańcy mniejszych miejscowości. Szkocja cechowana jest przez najwyższe poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy ma bardzo poważne implikacje i może rodzić poważne rozbieżności pomiędzy wynikiem exit polls i pierwszymi oficjalnymi danymi.

Najpierw spływać będą bowiem informacje z okręgów, gdzie teoretycznie bardzo silna jest frakcja optująca za brexitem. Eksperci brytyjskiego dziennika The Guardian uważają, że przy finalnym rozkładzie głosów 50 – 50 proc., zwolennicy brexitu mogą w świetle pierwszych danych mieć nawet 6 proc. poparcie!

Wśród pierwszej fali wyników warto zwrócić uwagę na Newcastle i Hartlepool, wyniki z tych okręgów rozjaśnią czy faktycznie poparcie dla pozostania w dużych miastach jest mocne, a w małych to brexit przeważa. Wśród publikowanych w późniejszych godzinach – ważne może być Lancaster, miasto, które historycznie było uznawane za dobry predyktor rezultatów ogólnokrajowych wyborów.

Wyniki ze wspomnianej już euroentuzjastycznej Szkocji (Edynburg jest typowany jako miasto z największym poparciem dla opcji bremain) będą znane około 04:30. Z kolei za ostatnie 10 proc. wyników odpowiadają przede wszystkim tereny wiejskie, gdzie poparcie dla wyjścia z Unii jest silne – ta informacja może okazać się ważna jeśli nad ranem wciąż nie będzie można wysnuć jasnych wniosków odnośnie do rezultatu referendum.

Podsumowując: exit polls i pierwsze wyniki mogą bardzo silnie od siebie odbiegać (na korzyść brexitu). Wraz z napływem kolejnych informacji potencjalne prowadzenie eurosceptyków powinno się zawężać. Jeśli obóz bremain nad ranem nie będzie na jednoznacznym prowadzeniu, ostatnie głosy mogą przeważyć na korzyść brexitu.

Czy frekwencja jest ważna?

Frekwencja nie wpływa na ważność referendum, tj. nie ma określonego progu (np. 30 proc.), którego nieprzekroczenie będzie wymuszać powtórne głosowanie. Odsetek Brytyjczyków, którzy pójdą do urn ma jednak bardzo duże znaczenie dla przyszłości Wielkiej Brytanii.

Uznaje się, że eurosceptyczny elektorat jest bardziej zdyscyplinowany i w tym świetle im wyższa będzie frekwencja, tym wyższe szanse na pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.  Z drugiej strony niska frekwencja podsycać może także zaciekłość sporu politycznego w wypadku zbliżonych wyników referendum i skutkować nawoływaniem do bojkotu głosowania przedłużając tym samym okres utrzymywania się ryzyka politycznego. Ostatnie badania sugerują, że odsetek Brytyjczyków deklarujących oddanie głosu w czwartkowym referendum przekracza średnio rzecz biorąc 75 proc.

Jak rynek zareaguje na BREMAIN?

Strach przed brexitem spychał kapitał ku bezpiecznym przystaniom. Decyzja o pozostaniu w UE ma w tym świetle gigantyczny potencjał by osłabić franka oraz jena – głównych beneficjentów wybuchu rynkowej paniki. Liderem umocnienia będzie oczywiście funt, ale złoty jako najwrażliwsza na ten czynnik zagrożenia waluta z przestrzeni gospodarek wschodzących również będzie się umacniał.  Bardzo silnego ruchu spadkowego można oczekiwać zwłaszcza w wykonaniu CHF/PLN.

Awersja do ryzyka odcisnęła swoje piętno na szerokim spektrum rynków, tak samo rajd ulgi będzie przez pewien czas motywem przewodnim notowań. W przypadku funta do głównych walut najsilniejszy będzie ruch na GBP/JPY. Z długoterminowej perspektywy i w świetle czynników fundamentalnych utrzymanie obecnych poziomów EUR/GBP jawi się jako bardzo mało prawdopodobne. Bardzo ciekawym elementem „brexitowej” układanki jest dolar amerykański: panika napędzała popyt na obligacje USA i zmniejszała szanse, że Fed szybko podniesie stopy. Dlatego też rajd ulgi walut ryzykownych (wzrosty AUD/USD, NZD/USD) będzie silny, ale krótki.

Która waluta najmocniej zyskiwać będzie w przypadku BREXITU?

Odpowiedź to:  jen japoński. Wynik referendum za Brexitem wstępnie oznacza spory szok na globalnych rynków finansowych. Zanim inwestorzy zaczną realnie szacować implikacje polityczno-gospodarcze dla Wielkiej Brytanii, strefy euro i całego świata, pierwszą reakcją będzie ucieczką do bezpiecznych aktywów. W ostatnich miesiącach za „bezpieczne” (choć z różnym skutkiem) uchodziły USD, EUR, CHF i JPY. Jednak w przypadku Brexitu Fed odłoży na bok debatę o podwyżkach stóp procentowych, Brexit jest problemem UE, a Narodowy Bank Szwajcarii będzie najbardziej zainteresowany, by chronić swoją walutę przed aprecjacją. Z kolei Bank Japonii i rząd w Tokio jak dotąd przejawiają sporą rezerwę w działaniach na rzecz osłabienia jena po części z faktu, że interwencje walutowe mogą pogorszyć relacje z USA. Dopiero spadek USD/JPY w okolice 100 może być progiem bólu dla japońskich decydentów (i znaleźć zrozumienie w administracji USA), ale do tego miejsca jen ma otwarte pole do reakcji na ryzyko Brexitu.

Co ze złotem i innymi surowcami?

Złoto podobnie jak jen czy frank odgrywało w tym roku rolę bezpiecznej przystani dla kapitału. Inwestorzy zarówno na poziomie zaangażowania w fundusze typu ETF (indywidualni) czy też na poziomie raportowanej CFTC pozycji spekulacyjnej netto (fundusze, w tym fundusze hedgingowe) wyraźnie zwiększali swoją pozycję w dużej mierze by zabezpieczyć się przed potencjalnym brexitem.  Niezrealizowanie się tego czynnika zagrożenia podwójnie uderzy w ceny kruszcu. Po pierwsze: rajd ulgi wywoła odpływ kapitału z bezpiecznych przystani, w tym z rynku metali szlachetnych. Po drugie: pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej przybliży podwyżkę stóp przez Fed. W środowisku wzrastających także ze względu na urealnienie wyceny polityki Fed rentowności długu USA, złoto będzie radzić sobie słabo.

Na drugim biegunie powinny być pozostałe towary. Poprawa nastrojów na rynkach będzie windować wyceny surowców od metali przemysłowych, poprzez ropę na płodach rolnych i soft commodities skończywszy. W tej ostatniej grupie szczególnie dobrze radzić mogą sobie cukier i kawa, które ostatnio zaliczyły mocny rajd, i których ceny wzrosną pod wpływem umocnienia się reala brazylijskiego.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/